Prednosti in slabosti strešnega okna
| Članek je bil prebran 1.505 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Strešno okno je v veliki večini primerov stvar nuje, ko v prostore ne moremo vgraditi drugačnega tipa okna. Najpogosteje se strešna okna pojavljajo pri mansardnih stanovanjih oziroma podstrešnih prostorih, kjer so odlična rešitev tako glede dovoda zadostne količine svetlobe, kakor tudi iz estetskega in funkcionalnega vidika. Še vedno pa je med ljudmi veliko takih, ki strešnim oknom preprosto ne zaupajo, saj jih asociirajo na zamakanje, plesen, poplavljena tla v primeru nalivov ipd. Katere so torej prednosti in katere slabosti takšnih oken in katere alternative obstajajo, če se strešnemu oknu iz arhitekturnega vidika ne moremo izogniti?

Prednosti so predvsem funkcionalne narave

Prenova prostoraPrva prednost je gotovo dovod zraka v prostore. Strešna okna so v večini nizkih mansardnih stanovanj edina rešitev, da v prostor sploh pripeljemo naravno svetlobo. Slednjo potrebujemo za zdrav duševni in fizični razvoj. Brez zadostne svetlobe smo nagnjeni k depresiji, kroničnemu pomanjkanju energije, utrujenosti, itd. Skratka, nujno je, da vselej gledamo tudi na to, da so prostori, v katerih bivamo in preživimo veliko energije, zadostno osvetljeni. Druga prednost strešnega okna je njegova konstrukcijska zmožnost, da ga vgradimo praktično kamor koli na strehi. V preteklosti so izdelovali strešna okna slabše kvalitete, z razvojem in tehnološkimi izboljšavami, pa so strešna okna danes precej boljši izolator, zato so tudi skrbi zaradi zamakanja pogosto neutemeljen strah.

Pomanjkljivosti vgradnje strešnega okna

Takšna okna, če so kakovostna, so precej dražja od običajnih oken. Poleg cene je potrebno pri njih vselej paziti na to, da jih pri odhodu od doma zapremo, da v primeru dežja, slednji ne poplavi prostore, v katerih bivamo. Poleg tega se nekateri, ki imajo v svojih domovih vgrajena stara strešna okna, pritožujejo nad zamakanjem, vlago in nabiranjem plesni okoli okenskih okvirjev – vse to so običajno posledice slabe kvalitete strešnega okna ali pa napačne vgradnje le-tega.

Kakšne so alternative?

Alternative so t.i. frčade oziroma prizidki na strehah, v katere lahko nato vgradimo običajna okna. Danes se mnogi navdušujemo nad takimi frčadami z ravnimi strehami, ki izgledajo izjemno sodobno in se uporabljajo tudi pri gradnji pasivnih hiš. Vprašanje pa je, ali vas bo takšen prizidek prišel ceneje kakor dobro strešno okno.

© 20. 04. 2024 - 51.si. Oglaševanje.